Żywienie chorych - kryteria i objawy niedożywienia

Niedożywienie występuje u 30-50% chorych przyjmowanych do szpitali i u około 70% spośród nich pogłębia się w ciągu pierwszych 10-14 dni hospitalizacji. Można temu zapobiec jedynie poprzez wczesne rozpoznanie niedożywienia towarzyszącego chorobie i zwrócenie uwagi na odżywianie się pacjenta już po przyjęciu do szpitala. 

Kryteria niedożywienia:

BMI <20

Utrata masy ciała >10% w ciągu 6 miesięcy

Stężenie białka całkowitego < 60 g/l

Stężenie albumin < 32 g/l

Stężenie prealbuminy < 11 mg/dl 

Liczba limfocytów (TLC) < 1500 /ml krwi

Objawy fizyczne niedożywienia to :

  spadek masy ciała

  osłabienie odporności

  osłabienie mięśni

  infekcje

  brak apetytu

  utrudnienie poruszania się

  apatia

  depresja 

Niedożywiony pacjent nie ma szans w walce z chorobą. 

Najczęstszymi oznakami niedożywienia są: bladość, wychudzenie, bóle brzucha, obniżenie dyspozycji do nauki, apatia lub niemożność skupienia się na jednej czynności.            

Chorobami związanymi z niedożywieniem są marazm i kwashiorkor. Marazm jest skutkiem braku produktów energetycznych. Kwashiorkor spowodowany jest brakiem białka w pożywieniu. Objawia się głównie obrzękami na całym ciele. Zamiast tkanki tłuszczowej jest woda. 

W przypadku leczenia ogólnego niedożywienia w każdym przypadku konieczne jest określenie czynników etiologicznych i patogenetycznych. W przypadku niedoborów  konieczne staje się uzupełnienie poprzez diety hiperalimentacyjne lekkostrawne. 

Dieta hiperalimentacyjna lekkostrawna, to dieta w której napoje należy podawać tylko w czasie posiłku; zaleca się spożycie w większych ilościach potraw zbożowych, jak czerstwe białe pieczywo, kasze, kluski, ryż; jarzyny i owoce, sól w ilościach dowolnych; tłuszczów, takich jak: świeże masło, oleje roślinne, nie należy ograniczać. Wskazane jest, aby zupy przyprawiać obficie mąką, żółtkami jaj, śmietanką. Ziemniaki dobrze jest przygotować w postaci pureé z dodatkiem mleka, śmietanki lub masła, a także podawać z wody z dodatkiem masła.